sobota, 7 listopada 2015

Gra Endera - Orson Scott Card

Jedna z najlepszych książek science fiction, jakie kiedykolwiek czytałem.Światu grozi Trzecia Inwazja kosmicznych najeźdźców nazywanych Formidami. Druga Inwazja, mająca miejsce 80 lat wcześniej, została cudem powstrzymana dzięki genialnemu dowódcy Mazerowi Rackhamowi. Od tego czasu świat zjednoczony w obliczu ciągłego zagrożenia intensywnie przygotowuje się do zaplanowanej obrony. 

Losy Andrew Wiggina są z góry przesądzone. Już od najmłodszych lat jest pod pełną obserwacją Międzynarodowej Floty i wiadomo, że w przyszłości odegra znaczącą rolę w obronie naszej planety. Wojna zbliża się wielkimi krokami, a młody Ender jest ostatnią szansą ludzkości. Czy poradzi on sobie z tak trudnym zdaniem? Czy uniesie na swoich barkach ciężar tak wielkiej odpowiedzialności? I czy będzie w stanie się podporządkować, tak aby nie zaprzepaścić jedynej szansy na wygranie wojny?


Tytuł: Gra Endera
Cykl: Saga Endera (tom1)
Autor: Orson Scott Card
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Myślę, że Sagę Endera z pełną odpowiedzialnością można zaliczyć do kanonu literatury science fiction. Może nie można jej do końca porównywać do takich klasyków jak Nowy wspaniały świat czy Rok 1984, to i tak dumnie dzierży tytuł jednej z najbardziej znanych i utytułowanych książek science fiction. Jednak mimo tego zaszczytnego tytułu, który zazwyczaj kojarzy nam się z ciężkimi i trudnymi do przełknięcia powieściami, Gra Endera to powieść ponadczasowa i ciągle aktualna. Poruszana w niej problematyka jest na tyle uniwersalna, że pasuje zarówno do 1985, jak i 2015 roku. 

Gra Endera to opowieść o tworzeniu bezlitosnego mordercy. Międzynarodowa Flota zdaje sobie sprawę, że Ender to ich ostatnie koło ratunkowe i za wszelką cenę chce z niego zrobić bezkompromisowego przywódcę, który będzie w stanie wygrać wojnę. Ender już od najmłodszych lat toczy walkę z rówieśnikami, dorosłymi, dowódcami, ale przede wszystkim z samym sobą. Walczy o jedyną rzecz, jaka mu pozostała - wolność wyboru. Chcę do końca pozostać sobą i nie zmieniać się w kogoś kim nie jest. Wie, że jest zdany tylko na siebie i że na nikim nie może polegać. 

Gra Endera nie jest zwykłą powieścią sci-fi, mówiącą o dzieciach ratujących świat. Jest to przede wszystkim powieść o przekraczaniu własnych granic, radzeniu sobie z ogromną odpowiedzialnością, a przede wszystkim o życiu pod ciągłą presją. Ender nie jest to chłopiec, którego możemy spotkać na ulicy. Tacy jak on zdarzają się raz na milion, albo jeszcze rzadziej. Wiggin swoją inteligencją oraz zaradnością może przyćmić niejednego dorosłego. W pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, że to tak naprawdę Ender ma nad wszystkim kontrolę. Postępuje w taki sposób, aby wszystko potoczyło się po jego myśli, ale jednocześnie tak, aby dowódcy nie zdali sobie z tego sprawy.

Drugą, równie interesującą postacią w Grze Endera jest Groszek. Jest to czteroletni bezdomny chłopiec, który całe swoje dzieciństwo spędził na ulicy. Dzięki swojej niezwykłej, przewyższającej dużo starsze dzieci, inteligencji oraz pomocy siostry Carlotty udaje mu się dostać do Szkoły Bojowej. Już od pierwszych dni zostaje nazwany następcą Endera Wiggina. Postać Groszka niezmiernie mnie zaciekawiła. Mimo, że w książce jest to bohater drugoplanowy i zbyt wiele nie możemy się o nim dowiedzieć, to i tak wzbudził moją sympatię i bardzo mnie zainteresował. Więcej o Groszku można przeczytać w innej książce Carda - Cieniu Endera, w której to właśnie on jest głównym bohaterem. 

Tak jak pisałem, Gra Endera to powieść ponadczasowa, a każdy z czytelników znajdzie w niej coś dla siebie. Ta książka jest także idealnym pretekstem do głębszych przemyśleń oraz stanowi istną skarbnicę złotych myśli. Uważam, że nawet zagorzali przeciwnicy science fiction docenią wartość, jaką niesie ze sobą Gra Endera. 

Gorąco polecam Grę Endera wszystkim, dosłownie wszystkim. Zarówno fanom kryminałów, fantasy czy powieści obyczajowych. Myślę, że jest to książka, która spodoba się wszystkim i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Dlatego jeśli jeszcze nie czytaliście Gry Endera, to jak najszybciej musicie to nadrobić :)

4 komentarze:

 1. Mam taką głupią historię związaną z tą książką, ale jest za długa, by ją tu opowiadać ^^
  Obiecuję, że ją przeczytam - uwielbiam takie książki! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha mam nadzieję, że kiedyś usłyszę tę historię XD Musisz przeczytać tę książkę!

   Usuń
 2. Oglądałam ekranizację, ale jak to po prostu jest to książki są o niebo lepsze od filmowych odpowiedników. Chciałabym przeczytać i tą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakiś czas temu podarowałam tę książkę swojemu chłopakowi, ale widzę, że muszę ją od niego pożyczyć, bo powinna mi się spodobać. :D

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania :)