piątek, 4 marca 2016

Zaginiona dziewczyna - Gillian Flynn

Thriller psychologiczny na naprawdę wysokim poziomie :)

 


Nick i Amy wiodą z pozoru udane i radosne życie. Szczęśliwi małżonkowie właśnie obchodzą piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ja naprawdę uczcić, Amy niespodziewanie znika. W obliczu tej sytuacji Nick nie wydaje się zbyt przejęty ani zdruzgotany. Ponadto, salon ich domu przypomina miejsce porwania. Rozpoczynają się poszukiwania, a głównym podejrzanym staje się Nick. Czy mąż zdoła odeprzeć zarzuty? Po czyjej stronie staną rodzice dziewczyny? Co tak naprawdę stało się z Amy?

Tytuł: Zaginiona dziewczyna
Autor: Gillian Flynn
Wydawnictwo: Burda książki

Gillian Flynn to ostatnio jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych autorek. Jej książki biją rekordy popularności oraz zdobywają coraz to większą rzeszę fanów na całym świecie. Zaginiona dziewczyna jest chyba jej najbardziej znaną powieścią, którą w dodatku ostatnio zekranizowano. Nasłuchałem i naczytałem się wielu pozytywnych opinii na jej temat, dlatego miałem względem niej dość duże oczekiwania. Jednocześnie obawiałem się, że jak przyjdzie co do czego, to książka nie spełni moich wymagań i się na niej zwyczajnie rozczaruję. Tak się na szczęście nie stało. Co więcej, Zaginiona dziewczyna dzierży obecnie tytuł najlepszej książki w swoim gatunku, jaką miałem okazję przeczytać!

Ciekawym zabiegiem, wykorzystanym na kartach powieści, jest dwuosobowa narracja. Część rozdziałów została napisana z perspektywy Nicka, a część przedstawiona z punktu widzenia Amy. Dzięki temu mamy pełen obraz na sytuację i wiemy to, czego małżonkowie sobie nawzajem nie mówią. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy lepiej przyjrzeć się poszczególnym bohaterom i wyrobić sobie o nich własne zdanie. Pomaga w tym bardzo plastyczny i bogaty język, jakim posługuje się Gillian Flynn. To właśnie on sprawia, że bohaterowie nie są papierowi, tylko posiadają barwną osobowość, o której możemy naprawdę dużo powiedzieć.

Czytając o Nicku i Amy dowiadujemy się sporo o psychice ludzkiej. To przerażające, jak wiele człowiek jest w stanie zrobić, by osiągnąć zamierzony cel. Jak bardzo potrafimy być zdeterminowani w dążeniu do czegoś. Nick i Amy są od siebie zupełnie różni, to swoje całkowite przeciwności. Dzięki temu małżonkowie posiadają zestaw cech, które każdy z nas również z pewnością posiada. Podczas lektury mamy wrażenie, że wgłębiając się w umysł bohaterów, poznajemy także nas samych. Zastanawiamy się, jak byśmy postąpili w danej sytuacji, co my byśmy zrobili na ich miejscu. Niejednokrotnie przekonujemy się, że podejmowane przez nas decyzje, świadczą o nas samych, o tym jak jesteśmy spostrzegani przez otoczenie.

Zaginiona dziewczyna to przede wszystkim thriller psychologiczny. Nie znajdziemy tu zatem ani zawrotnej akcji, ani przerażających scen. Autorka kładzie nacisk przede wszystkim na głównych bohaterów. Poświęca im największą część książki, co sprawia, że w pewnym momencie mamy wrażenie, jakbyśmy znali Nicka i Amy od bardzo dawna. Flynn skupia się na dogłębnej analizie psychologicznej postaci oraz stara się ukazać motywy ich działania. Częściej zadawanym pytaniem jest tutaj: dlaczego on to zrobił? niż jak on to zrobił? Może zabrzmi to dość dziwnie, jednak fabuła nie gra w tej książce największej roli. Znaczna część akcji dzieje się w umyśle naszych głównych bohaterów i to właśnie ich przemyślenia i refleksje stanowią bazę dla całej historii.

Jedną z rzeczy, która zasługuje na naprawdę spory podziw i uznanie jest konstrukcja książki. Szczegółowo dopracowana i dogłębnie przemyślana. Od pierwszej do ostatniej strony wiemy, że mamy do czynienia ze spójną i logiczną całością. Gillian Flynn wszystko drobiazgowo zaplanowała i misternie dopracowała, dzięki czemu nie ma tu mowy o jakichkolwiek niedopowiedzeniach, niezakończonych wątkach czy sprzecznościach z fabułą. Przy czym ani na moment książka nie traci tempa. Przez cały czas absorbuje uwagę czytelnika i nie pozwala na przerwanie lektury. Stworzyć coś takiego, i to w tak genialnym stylu, jest naprawdę wielką sztuką. 

Lektura Zaginionej dziewczyny była niesamowitym przeżyciem i jeszcze długo będę ją wspominać. Jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem w tamtym roku i bez wątpienia najlepszy thriller psychologiczny, po jaki miałem okazję sięgnąć. To powieść, którą jak raz zaczniesz, to już nie będziesz w stanie odłożyć. Ponadto, czytając o Nicku i Amy możemy dowiedzieć się wiele o samych sobie. Zaginiona dziewczyna to po prostu powieść kompletna. Jestem pewien, że jeszcze długo będę o niej myśleć.

A Wy?
Czytaliście już Zaginioną dziewczynę?
A jeśli nie, to czy zamierzacie?

Piszcie w komentarzach :)

8 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że bardzo zainteresowałeś mnie tą książką. Kojarzę okładkę, ale nie czytałam wielu jej recenzji. Więc, może kiedyś? :)

  Pozdrawiam
  Przygody mola książkowego

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele już słyszałam o tej książce i od dłuższego czasu bardzo chcę ją przeczytać, ale niestety nie miałam jeszcze okazji.
  Pozdrawiam!
  Hon no Mushi

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam gdzieś już o niej i chyba tym razem się skuszę, jak ją gdzieś ujrzę. Najgorzej się nie zapowiada, a jak zapada w pamięć to tym lepiej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słowo thriller mnie zniechęciło, jednak wątek psychologiczny i to, że książka tak naprawdę opiera się na psychologi i zachowaniu ludzi sprawiły, że oczka mi się zaświeciły. Nie mogę powiedzieć, że to mój ulubiony gatunek, bo za mało czytam takich dzieł jednak chętnie sięgnęłabym po taką książkę. Może uda mi się znaleźć wersję elektroniczną... Pozdrawiam :) !
  wielopasja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Powieść rewelacyjna, pozostałe książki Flynn również są godne polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam. Nie mogłam przestać o niej myśleć. Znakomita książka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam, dostałam książkę w prezencie, wydanie nie miało jeszcze okładki z plakatem filmowym. Przeczytałam, a właściwie połknęłam "Zaginioną dziewczynę" w jeden weekend. Świetna książka! Później ukazał się film i bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Pozdrawiam, ReniferCzyta.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię twórczość tej autorki, oprócz Zaginionej dziewczyny czytałam również Ostre przedmioty, które według mnie były naprawdę dobrym debiutem ;)
  Pozdrawiam,
  Kochamy Książki

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania :)