poniedziałek, 26 września 2016

Wzburzenie - Philip Roth

Szczerze do bólu, jednak bez pazura

 


Lata 50. XX wieku, Newark w stanie New Jersey. Marcus jest jedynym dzieckiem Pana Messnera - lokalnego koszernego rzeźnika. Stres związany z wyjazdem na studia potęguje nadwrażliwość oraz nadopiekuńczość ojca, który panicznie boi się o swojego syna. W efekcie, w chłopaku narasta wzburzenie, które w połączeniu z młodzieńczym gniewem, będzie miało ogromny wpływ na jego zachowanie, sposób myślenia oraz stosunek do innych ludzi.

Tytuł: Wzburzenie
Autor: Philip Roth
Wydawnictwo: Literackie

Twórczość Philipa Rotha intryguje mnie od bardzo dawna. Kiedy kilka tygodni temu sięgałem po moją pierwszą książkę jego autorstwa (Kompleks Portnoya), byłem bardzo podekscytowany. To, co otrzymałem, zrobiło na mnie ogromne wrażenie oraz wielce mnie zaintrygowało, ale co ważniejsze - rozbudziło apetyt na kolejne książki tego pisarza. Dlatego gdy dowiedziałem się, że Wydawnictwo Literackie wznawia następną powieść Rotha - nie mogłem się powstrzymać i czym prędzej zabrałem się za lekturę.

We Wzburzeniu, Philip Roth bierze na tapet, tak dobrze już znany, model inteligentnego, młodego bohatera wychowywanego w żydowskiej rodzinie przez nadopiekuńczych rodziców. Podobnie, jak w przypadku Kompleksu Portnoya, ukazuje konflikt pokoleń oraz różnice poglądowe pomiędzy członkami rodziny. Portretuje tym samym nie tylko familię Messnerów, ale całą amerykańską społeczność. Świadomie przerysowując pewne cechy, wytyka wady oraz wskazuje przywary każdego z nas.

Marcus Messner to bohater bardzo złożony. Pełen sprzeczności oraz kompletnie niepasujący do społeczeństwa. Nieprzeciętna inteligencja miesza się tu z nietolerancją, a opanowanie z nadpobudliwością. Z początku próbujemy usprawiedliwiać jego zachowanie trudnym dzieciństwem lub irracjonalnym zachowaniem ojca, jednak ostatecznie i tak dajemy za wygraną. Wszelkie zrozumienie motywów działania Marcusa jest po prostu niemożliwe. Pokornie akceptujemy jego postawę, na przemian kochając i nienawidząc go.

Philip Roth ma niebywałą zdolność do pisania o rzeczach ważnych w bardzo lekki i prosty sposób. Z niezwykłą łatwością, wplata w wypowiedzi i myśli swoich bohaterów kwestie istotne i dające do myślenia. Na kartach swojej powieści przemyca wiele prawd i rozważań, które na pierwszy rzut oka, mogą zostać niezauważone. Trzeba się mocno skupić, by spośród wielu z pozoru błahych i prostych sytuacji, wyłowić właśnie te perły, które są kwintesencją oraz istotą całej powieści.

Sięgając po Wzburzenie spodziewałem się tego, co przy poprzednim spotkaniu najbardziej urzekło mnie w stylu tego autora, a mianowicie - niepohamowanej swobody i szczerości w wyrażaniu tego, co chce przekazać. Kompleks Portnoya był wulgarny, śmiały, miejscami wręcz niesmaczny. Roth nie bał się mówić o kontrowersyjnych tematach, używając przy tym bezpruderyjnego i odważnego stylu. Natomiast Wzburzenie jest do bólu grzeczne. Oczywiście nie brak tu śmiałych scen czy zbereźnego języka, jednak to już nie ten sam Roth. Tej książce zwyczajnie brakuje pazura.

Wzburzenie Philipa Rotha to smutnie krótka, lecz niezwykle wartościowa powieść. Poruszająca wiele istotnych kwestii, mówi o rzeczach ważnych w bardzo prosty sposób. Philip Roth, w charakterystycznym dla siebie stylu, pisze o kontrowersyjnych tematach, używając przy tym odważnego i bezpruderyjnego języka. Wzburzenie, mimo że z pozoru łudząco podobne do Kompleksu Portnoya, jest jego ugrzecznioną wersją. Może i miejscami brakuje tej powieści pazura, jednak nie można odmówić jej szczerości oraz oryginalności. Gorąco polecam!

★★★★★★★★☆☆
 
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Czytaliście już Wzburzenie?
A jeśli nie, to czy zamierzacie?

Piszcie w komentarzach :)

6 komentarzy:

 1. Zamierzam przeczytać, wiele zachęcających recenzji tej książki juz widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyciągająca prostota okładki, opis intrygujący i jeszcze na dokladke pozytywny odbiór przez wiele osób... To musi być dobre! Ciekawa recenzja i powiem Ci, że zacheciles mnie by zainteresować się twórczością tego pisarza :) Pozdrawiam cieplo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam już o tej książce i muszę przyznać, że jestem bardzo nią zainteresowana. Nie jestem pewna, na ile mi się spodoba, ale kiedyś postaram się spróbować ;)

  www.carolinelivre.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że na okładkę z pewnością nie zwróciłabym uwagi. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jeszcze styczności z tym autorem i nigdy się też nie interesowałam jego twórczością. Jednak po Twojej recenzji muszę to jak najszybciej zmienić. A ta okładka... Po prostu cudo *.*

  Pozdrawiam
  Kasia z bloga KsiążkoholizmPostępujący

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm, Roth kusi tym wulgaryzmem i przesadzoną szczerością, której w literaturze bardzo brakuje. Choć jeśli będę sięgała po jego książki to "Wzburzenie" raczej ominę ;)
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania :)