sobota, 31 grudnia 2016

Najlepsze książki 2016r. ★TOP 10★

Najlepsze książki, jakie przeczytałem w 2016 roku.Rok 2016 właśnie dobiega końca. Na przestrzeni dwunastu miesięcy udało mi się przeczytać 64 książki. Muszę przyznać, że jestem zadowolony z tego rezultatu. Poprawiłem swój zeszłoroczny wynik aż o 12 tytułów, co jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Mimo że trafiło się kilka rozczarowujących powieści, to w ogólnym rozrachunku mogę uznać ten rok za niezwykle udany. Miałem okazję przeczytać mnóstwo świetnych pozycji, które do dziś miło wspominam i do których z pewnością kiedyś wrócę. Postanowiłem zrobić zestawienie najlepszych z najlepszych. Po dłuższym zastanowieniu i niemałych dylematach, udało mi się wybrać dziesięć tytułów, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Powstało z tego w pełni subiektywne zestawienie najlepszych książek, jakie miałem okazję przeczytać w tym roku.

Uprzedzam, że jest to zestawienie najlepszych książek przeczytanych przeze mnie w 2016 roku, a nie ranking najlepszych książek wydanych w tym roku. Znalazły się tu zarówno tytuły z ostatnich miesięcy, jak i z początku XX wieku. Natomiast pełną listę przeczytanych przeze mnie w tym roku książek znajdziecie TUTAJ.


10. miejsce
Moją recenzję możecie znaleźć TUTAJ.
Fantastyka na najwyższym poziomie. Wielowymiarowa, rozbudowana, szczegółowo dopracowana powieść przywodząca na myśl Władcę pierścieni. Z połączenia perfekcyjnie wykreowanego świata, świetnie rozpisanych bohaterów, azjatyckiego klimatu, przepięknego stylu oraz nuty orientu powstali Królowie Dary - najlepsza książka fantasy tego roku.


9. miejsce
Moją recenzję możecie znaleźć TUTAJ.
Inteligenta, słodko-gorzka powieść dla osób w każdym wieku. W przystępny, niezobowiązujący sposób porusza trudne tematy, jednocześnie skłaniając czytelnika do refleksji. Za tą, z pozoru lekką i przyjemną, powieścią dla młodzieży kryje się znacznie więcej. Ta książka wciąga, przysparza sporo radości, ale co ważniejsze - daje do myślenia.


8. miejsce
Ciężka, zmuszająca do myślenia powieść. W niezwykle obrazowy sposób pokazuje problemy, z jakimi musimy się zmagać także dzisiaj. Przez swoją tematykę ciągle aktualna, a tym samym będąca najlepszą możliwą przestrogą. Z pozoru napisana dość ciężko, jednak kiedy dobrniemy do końca, zrozumiemy, że było warto.


7. miejsce
Moją recenzję możecie znaleźć TUTAJ.
Magiczna, hipnotyzująca powieść, o której nie sposób zapomnieć. Napisana poetyckim językiem, z niesamowitą lekkością, mówi o kwestiach trudnych i bolesnych. Przepełniona magią oraz niebywałym klimatem, porywa czytelnika już od pierwszych stron. To delikatna, przejmująca i trudna zarazem powieść, przez którą płyniemy niczym przez sen.


6. miejsce
Napisana z rozmachem, wielowątkowa, dopracowana pod każdym względem. Na blisko tysiącu stronach, Eleanor Catton stworzyła piękną, porywającą powieść, od której nie sposób się oderwać, a którą wspomina się jeszcze długo po lekturze. Perfekcyjnie wykreowani bohaterowie stanowią trzon tej historii, a bogato nakreślone realia tamtych czasów, intrygująca fabuła oraz klimat Nowej Zelandii idealnie ją dopełniają.


5. miejsce
Moją recenzję możecie znaleźć TUTAJ.
Zagadkowa, wielowymiarowa powieść, w której nie ma nic oczywistego. Powieść Lauren Groff jest jak sztuka teatralna. Niczym starożytny dramat opisuje historię Lotta i Mathilde, nad którymi ciąży tytułowe fatum. Tu wszystko jest doskonałe. Dogłębnie przemyślane i idealnie wyważone. To pełna literackich aluzji oraz kulturowych odniesień książka, którą możemy podziwiać jedynie w całości.


4. miejsce
Moją recenzję możecie znaleźć TUTAJ.
Realizm magiczny w czystej postaci. Jakub Małecki stworzył bolesną, trudną balladę o polskiej prowincji. O jej lękach, pragnieniach, uprzedzeniach i marzeniach. Pod płaszczykiem realizmu magicznego kryje się (nie)zwykła codzienność. Codzienność Polaków, codzienność polskiej prowincji, codzienność każdego z nas. To hipnotyzująca, szokująca powieść, która przeraża swoją realnością.


★ 3. miejsce ★
Bodajże największy klasyk literatury dystopijnej, a zarazem jedna z najgłośniejszych powieści XX wieku. Napisana w latach czterdziestych ubiegłego stulecia, a ciągle przerażająco aktualna (szczególnie w dzisiejszych czasach). Mocna, brutalna, prawdziwa. Daje do myślenia, zmusza do refleksji, przestrzega oraz przede wszystkim - zmienia sposób postrzegania przez nas świata. Niesamowita!


★ 2. miejsce ★
Najlepsza polska powieść, jaką miałem okazję przeczytać w tym roku. Szokująca, kontrowersyjna, inna niż wszystkie. Styl Szczepana Twardocha jest jedyny w swoim rodzaju. Oryginalny, niezwykle specyficzny, zwyczajnie nie do podrobienia. To powieść, która wstrząsa, porusza, obrzydza, jednak przede wszystkim - otwiera oczy. To niezwykle ważna powieść, którą warto przeczytać i o której warto mówić. 


★ 1. miejsce ★

Najlepsza powieść tego roku. Klasyk nad klasykami, arcydzieło nad arcydziełami. Mistrz i Małgorzata zachwyca na każdej stronie. To powieść, od której nie sposób się uwolnić i o której myśli się jeszcze długo po lekturze. Michaił Bułhakow stworzył wyjątkową, ponadczasową powieść pełną magii i odniesień do ówczesnych realiów. Absolutnie wyjątkowa.


Tuż za podium znalazły się:

Recenzja Dziewczyn do poczytania TUTAJ, a Kobiet w kąpieli TUTAJ.


Pełna lista przeczytanych przeze mnie książek do przejrzenia TUTAJ.
Zeszłoroczny ranking najlepszych książek do poczytania TUTAJ.


Ile książek przeczytaliście w tym roku?
Jakie tytuły zrobiły na was największe wrażenie?

Piszcie w komentarzach :)

9 komentarzy:

 1. Widzę, że mam dużo do nadrabiania w przyszłym roku, bo znam tylko z Twojej listy "Osobliwe i cudowne...". Ciekawi mnie "Wszechświat kontra Alex Woods"
  Ja przeczytałam prawie dwa razy tyle co ty, bo 125 książek :D
  Zaczytanego roku!
  MÓJ BLOG - zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tylko "Królów Dary", "Mistrza i Małgorzatę" oraz "Cudowne i osobliwe przypadki Avy Lavender" - wszystkie trzy były świetne i nie mogę się doczekać drugiej powieści pana Liu :)
  Małeckiego mam w planie, ale nie wiem od której książki zacznę. Również kiedyś przeczytam "Fatum i furię", "Wszystko co lśni" oraz "Wszechświat kontra Alex Woods" - przynajmniej mam taka nadzieję ;)
  Powodzenia w Nowym Roku!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam totalnie nic z twojej listy, ale myślę, że kilka pozycji jest w stanie mnie zainteresować, więc w sumie czemu nie, skoro znalazły się w czołowej 10? :D

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję ilości przeczytanych książek!
  Koniecznie muszę sięgnąć po książki z Twojej listy 10 najlepszych w 2016 :)
  Zaczytanego 2017 roku! :D
  Pozdrawiam! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja doszłam do wniosku, że jeśli Ken Liu utrzyma poziom "Królów Dary" i napisze kolejne tak genialne książki, to może kiedyś rzeczywiście stanie się drugim Tolkienem, a przynajmniej będzie do niego porównywany :) Co do "Osobliwych i cudownych przypadków Avy Lavender" to jednak zaliczam się do tych nielicznych osób, którym książka nie przypadła do gustu. Nie sądzę, aby była beznadziejna, ale trochę rozczarowałam się po tylu pozytywnych recenzjach. "Rok 1984" to arcydzieło, podobnie jak "Folwark zwierzęcy", który ja ujęłam w swoim zestawieniu. Ale przyznam, trudno mi było wybierać między dwoma tak niezwykłymi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałem trzy książki z tej listy. Byli to "Królowie Dary", "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" i "Rok 1984". Niestety ten ostatni tytuł nie zrobił na mnie dobrego wrażenia i czytało mi się go raczej topornie.
  Życzę zaczytanego 2017 roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam zarówno "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" jak "Wszechświat..." który jednak mnie rozczarował :( z Twojej listy chcę niedługo przeczytać zarówno "Mistrza i Małgorzatę" "Rok 1984" oraz "Dygot" i mam nadzieję, że uda mi się tego dokonać :D
  fantastyczne-ksiazki-i-jak-je-znalezc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję wyniku! :)
  "Wszystko co lśni" muszę kiedyś przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Prócz gratulacji, które Ci się należą za tak wspaniały wynik, wspomnę, że dorpowadziles moją czytelniczą duszę do kompletnego zakłopotania, bo najchętniej sięgnęłabym po coś z Twojego zestawienia, a wciąż mam mnóstwo nieprzeczytanych książek na półkach. Ale wszystkie Twoje typy zanotowałam zatem nic nie przegapię :) Pozdrawiam cieplo!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania :)